NEWS

Aktualności Virtual Brain

Sądząc po tym co dzieje się na zachodzie, powiedziałbym, że gwiazdy Internetu są gotowe, aby stać się gwiazdami TV. Disney za poł miliarda dolarów kupił Maker Studios, największą sieć amerykańskich gwiazd YouTube’a i wykorzystuje właśnie owe talenty do tworzenia telewizyjnego kontentu.

Jest nieuniknione, że niektórzy polscy Youtuberzy przeskoczą do telewizji. W przypadku Radka Kotarskiego (“Polimaty”) okazało się to bardzo płynnym i łatwym przejściem. Inni będą musieli się nauczyć, ze telewizja to zupełnie inne i niełatwe pole dla graczy. Internet to doskonałe miejsce dla niszowych pomysłów, ponieważ można zbudować widownię, która nas polubi, czy wręcz się z nami zidentyfikuje i z niecierpliwością będzie oczekiwać kolejnych naszych produkcji. Ale niszowy gust nie zawsze ma przełożenie na gust odbiorców telewizyjnych, ponieważ ta ma większe demograficzne zróżnicowanie, niż kanał na YouTube i oczywistym jest, że nie każdemu spodoba się to co robisz. Dziś nadawcy oczekują szybkich efektów, a stawka jest zbyt wysoka, aby cierpliwie czekać aż nierentowny program znajdzie swoją wierną publiczność.

 

Potencjał każdego Youtubera powinien być ustalany na podstawie indywidualnych zalet. W przypadku formatu jak ‘Polimaty’, łatwo o przyciągnięcie dużej ilości telewidzów, ale już chłopak grający w swojej sypialni w gry komputerowe nie zdobędzie takiej publiki. Wardęga i Abstrachuje mogliby także odnieść duży telewizyjny sukces, jednak w ich przypadku kosztem popularności w TV byłoby złagodzenie tonu i charakteru ich materiałów. I w tym leży największe niebezpieczeństwo dla tych gwiazd YouTube’a – utrata kontroli nad produkowanym materiałem, a co za tym dość często idzie w parze; utrata wiarygodności.

 

Czytałem wiele negatywnych komentarzy w sieci zarzucających Youtuberom brak doświadczenia, bycie pseudocelebrytami, czy wręcz ‘nikim’. Ich przeciwnicy twierdzą, że łatwo stać się gwiazdą Internetu, a ich kanały są amatorskie i dalece odbiegają od telewizyjnej jakości. Jednak takie same zarzuty dotykały T


No Comments


Leave a comment